Počinje Liga nacija

Danas počinje Liga nacija, novo takmičenje Evropske nogometne federacije (UEFA). Reprezentacija BiH će nastupiti u grupi 3 Lige B sa selekcijama Austrije i Sjeverne Irske.

Premijerno izdanje Lige nacija održat će se od 6. septembra do 20. novembra ove godine, a završnica novog UEFA-inog takmičenja je u junu 2019. kada će biti odlučen pobjednik Lige nacija.

Ovo takmičenje će poslužiti i kao dio kvalifikacija za Evropsko prvenstvo 2020. Ukupno učestvuje 55 reprezentacija koje su podijeljene u četiri grupe (Lige od A do D).

Četiri pobjednika grupa najjače Lige A igrat će na Final Fouru u junu 2019. godine, gdje će biti odlučen pobjednik ovog takmičenja.

Utakmice Lige nacija igrat će se u šest kola, po dva kola u septembru, oktobru i novembru.

Takmičenje koje predstavlja svojevrsnu zamjenu za prijateljske utakmice donijet će niz zanimljivih utakmica, a selekcija Bosne i Hercegovine igrat će u grupi 3 – Lige B, zajedno sa selekcijama Sjeverne Irske i Austrije.

U najjačem sastavu igrat će 12 selekcija Evrope – Njemačka, Portugal, Belgija, Španija, Francuska, Engleska, Švicarska, Italija, Hrvatska, Poljska, Island i Holandija.

U ligi B nalaze se Austrija, Vels, Rusija, Slovačka, Švedska, Ukrajina, Irska, Bosna i Hercegovina, Sjeverna Irska, Danska, Češka i Turska. Ligu C čine Mađarska, Rumunija, Škotska, Slovenija, Grčka, Srbija, Albanija, Norveška, Crna Gora, Izrael, Bugarska, Finska, Kipar, Estonija i Litvanija.

U najslabijoj D ligi igrat će Azerbejdžan, Makedonija, Bjelorusija, Gruzija, Armenija, Latvija, Farski Otoci, Luksemburg, Kazahstan, Moldavija, Lihtenštajn, Malta, Andora, Kosovo, San Marino i Gibraltar.

Reprezentacij BiH protiv Sjeverne Irske igra u subotu, 8. septembra u 15 sati, a protiv Austrije tri dana kasnije na “Bilinom polju” u Zenici.

Grupe prvog izdanja Lige nacija:

LIGA A:
grupa 1 – Holandija, Francuska, Njemačka
grupa 2 – Island, Švicarska, Belgija
grupa 3 – Poljska, Italija, Portugal
grupa 4 – Hrvatska, Engleska, Španija

LIGA B:
grupa 1 – Slovačka, Ukrajina, Češka
grupa 2 – Rusija, Švedska, Turska
grupa 3 – Austrija, Bosna i Hercegovina, Sjeverna Irska
grupa 4 – Wales, Irska, Danska

LIGA C:
grupa 1 – Škotska, Albanija, Izrael
grupa 2 – Mađarska, Grčka, Finska, Estonija
grupa 3 – Slovenija, Norveška, Bugarska, Kipar
grupa 4 – Rumunija, Srbija, Crna Gora, Litvanija

LIGA D:
grupa 1 – Gruzija, Latvija, Kazahstan, Andora
grupa 2 – Bjelorusija, Luksemburg, Moldavija, San Marino
grupa 3 – Azerbajdžan, Farski Otoci, Malta, Kosovo
grupa 4 – Makedonija, Armenija, Lihtenštajn, Gibraltar

Danas se u okviru Lige nacija igraju prvi mečevi, a sastaju se:
Liga A, grupa 1: Njemačka – Francuska (20.45)
Liga B, grupa 1: Češka – Ukrajina (20.45)
Liga B, grupa 4: Vels – Irska
Liga C, grupa 3: Norveška – Kipar (20.45), Slovenija – Bugarska (20.45)
Liga D, grupa 1: Kazahstan – Gruzija (16.00), Latvija – Andora (20.45)
Liga D, grupa 4: Armenija – Lihtenštajn (18.00) Gibraltar – Makedonija (20.45)

(RTV Slon/Fena)