Općina Srebrenik je kao jedina lokalna zajednica iz Bosne i Hercegovine odabrana za partnerstvo u projektu “HORIZON – 2020”

0

SLIKE IZ MA-ARSKE - 2.

Općina Srebrenik je kao jedina lokalna zajednica iz Bosne i Hercegovine odabrana za partnerstvo u projektu  “HORIZON – 2020”.U toku protekle 2014-te godine, u dva navrata su našu općinu posjetili stručnjaci sa Károly Róbert University College – Research Institute of Remote Sensing and Rural Development iz Mađarske, koji će biti nosioci ovog velikog i značajnog projekta.
SLIKE  IZ MA-ARSKE - 1.
 U periodu od 5 – 8. Marta, 2015. godine u mađarskom gradu Gyöngyös, koji se nalazi na sjeveroistoku Mađarske, u neposrednoj blizini slovačko ukrajinske granice, održano je savjetovanje za učesnike u pomenutom projektu, a kome je prisustvovao i predstavnik općine Srebrenik.  Ovaj projekat ima za cilj korištenje inovativnih tehnika u otkrivanju novih nalazišta, ispitivanje, zaštitu i eksploataciju vodnih resursa, kako onih nadzemnih tako i podzemnih, uključujući i predupređenje eventualnih izlijevanja iz vodotoka –  korita rijeka i potoka a samim time i zaštitu od poplava. Kako  je predočeno prisutnima, za snimanja, ispitivanja kapaciteta, otkrivanja novih podzemnih nalazišta i analize vodnih resursa pitke, tehničke, termalne i mineralne vode, koristit će se najsavremenije metode koje uključuju aero snimanja, bušotine, sondiranje i sl.  Tako bi cijelo područje naše općine po prvi put bilo detaljno skenirano, snimljeno i obrađeno, a svi dobiveni podatci pohranjeni za daljnja korištenja i planove naše lokalne zajednice, posebno u cilju rješavanja gorućeg problema oko nedostatka pitke vode za naše stanovništvo kao i snabdijevanja onih dijelova naše općine koji u toku sušnih perioda nemaju dovoljne količine vode. Cilj ovog projekta prekogranične saradnje jeste i razvoj inovativnih postupaka i metoda na zaštiti vodnih resursa u EU i Mediteranskim zemljama koje još nisu čalnice EU.  Vrijednost projekta je cc. 3 miliona Eura, a isti bi obuhvatio sljedeće zemlje; Njemačku, Mađarsku, Hrvatsku, Crnu Goru, Srbiju, Albaniju i Bosnu i Hercegovinu, a rok za prijavu projekta je sredina aprila mjeseca.
 
PRESS SLUŽBA
OPĆINA  SREBRENIK

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here