Utorak, 24 Maja, 2022
Google search engine
HomeVIJESTIBIH I SVIJET53 onkološka pacijenta iz TK do popravka aparata za zračenje na UKC-u...

53 onkološka pacijenta iz TK do popravka aparata za zračenje na UKC-u upućeni u Sarajevo, Zenicu i Mostar

53 onkološka  pacijanta kojima je potrebnan neodložan treman zračenja već su upućeni na tri zdravstvene ustanove u Sarajevu, Zenici i Mostaru jer aparat na UKC-u Tuzla koji služi za određivanje doze zračenje još uvijek nije popravjen. Razmatraju se načini nabavke novog parata koji bi uvelike otklonio postojeće ptobleme zbog kojih najviše trpe pacijenti koji imaju teške oblike karcinoma.  Nakon kvara na aparatu za određivanje doze zračenja, koncem prošlog mjeseca direktorica Federalnog ZZO-a boravila je na UKC-u Tuzla kako bi se dogovorili oko daljeg tretmana pacijenata. Već 30. aprila, prema riječima direktora Alena Kamerića spiskovi sa imenima pacijenata su proslijeđeni federalnom Zavodu.

Pomenutom aparatu licenca je istekla 2019. godine. Prema riječima direktora Kamerića još uvijek čekaju zamjenski dio naručen iz Velike Britanije koji košta pola miliona maraka.  „Nadam se da ćemo u narednih par dana uspjeti da osposobimo taj aparat. To je samo kratkog daha“, ističe Kamerić.

Evidentno da postojeći aparat više neće moći raditi sve se više govori o potencijalnoj nabavci novog. Međutim, procedura nabavke nije jednostavna. „Oprema jeste jako skupa ali postoji neki način kao bi se to moglo riješiti pa i po cijenu da se  ide u javno-privatno partnerstvo ako ne postoji drugi izlaz ali to nije nešto za čim žemo trčati i ulijetati u takve projekte“, izjavila je Dajana Čolić, ministrica zdravstva TK.

Važno je napomenuti da su pacijenti kojima su uz pomoć pomenutog aparata određene doze zračenja već u postupku primanja zadate terapije čemu je svjedočila i naša ekipa prilikom snimanja inserata. Problem predstavljaju novodijagnosticirani onkološki pacijenti kojima se tek trebaju odrediti doze zračenja. „Onkološki konzilij i dalje radi i dalje pregledaju pacijente, predlaže im tu vrstu terapje. Mi već imamo čep terapiju i nije moguće adekvatno  pružiti terapiju na našem UKC-u.  

Važno je napomenuti da su svi saglani u jednom: da je dobrobit pacijenata na prvom mjesu i da je vrijeme za nabavku novog apratata“, ističe ministrica Čolić.

53 onkološka  pacijanta kojima je potrebnan neodložan treman zračenja već su upućeni na tri zdravstvene ustanove u Sarajevu, Zenici i Mostaru jer aparat na UKC-u Tuzla koji služi za određivanje doze zračenje još uvijek nije popravjen. Razmatraju se načini nabavke novog parata koji bi uvelike otklonio postojeće ptobleme zbog kojih najviše trpe pacijenti koji imaju teške oblike karcinoma.  Nakon kvara na aparatu za određivanje doze zračenja, koncem prošlog mjeseca direktorica Federalnog ZZO-a boravila je na UKC-u Tuzla kako bi se dogovorili oko daljeg tretmana pacijenata. Već 30. aprila, prema riječima direktora Alena Kamerića spiskovi sa imenima pacijenata su proslijeđeni federalnom Zavodu.

 „To je 53 pacijenta kojima je započeta radioterapija i ta 53 pacijenta će biti raspoređeni prema Kliničkoj bolnici Mostar, Kliničkom centru Sarajevo i Kantonalnoj bolnici Zenica na dalji tretman. “, istakao je direktor Kamerić.

Pomenutom aparatu licenca je istekla 2019. godine. Prema riječima direktora Kamerića još uvijek čekaju zamjenski dio naručen iz Velike Britanije koji košta pola miliona maraka.  „Nadam se da ćemo u narednih par dana uspjeti da osposobimo taj aparat. To je samo kratkog daha“, ističe Kamerić.

Evidentno da postojeći aparat više neće moći raditi sve se više govori o potencijalnoj nabavci novog. Međutim, procedura nabavke nije jednostavna. „Oprema jeste jako skupa ali postoji neki način kao bi se to moglo riješiti pa i po cijenu da se  ide u javno-privatno partnerstvo ako ne postoji drugi izlaz ali to nije nešto za čim žemo trčati i ulijetati u takve projekte“, izjavila je Dajana Čolić, ministrica zdravstva TK.

Važno je napomenuti da su pacijenti kojima su uz pomoć pomenutog aparata određene doze zračenja već u postupku primanja zadate terapije čemu je svjedočila i naša ekipa prilikom snimanja inserata. Problem predstavljaju novodijagnosticirani onkološki pacijenti kojima se tek trebaju odrediti doze zračenja. „Onkološki konzilij i dalje radi i dalje pregledaju pacijente, predlaže im tu vrstu terapje. Mi već imamo čep terapiju i nije moguće adekvatno  pružiti terapiju na našem UKC-u.  

Važno je napomenuti da su svi saglani u jednom: da je dobrobit pacijenata na prvom mjesu i da je vrijeme za nabavku novog apratata“, ističe ministrica Čolić.

RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments