Ponedjeljak, 29 Aprila, 2024

Je li isplativije kupiti ili napraviti baklavu

Ispraćanjem svetog mjeseca ramazana muslimani širom svijeta dočekuju jedan od najradosnijih blagdana – Bajram. Vrijeme kada se familije okupe, najmlađi obraduju bajramlukom, zajedno se objeduje, obilaze članovi porodice… A sve je to skoro pa nezamislivo bez kraljice kolača – baklave.

Jezgra i ljuska

Tradicionalnu baklavu od oraha nije ni lako ni jeftino napraviti. Naime, u zavisnosti od toga gdje se orasi kupuju, njihova cijena varira. Tako je u maloprodaji cijena kilograma oraha od 8 do 12 KM, dok su „domaći“ orasi nešto skuplji – koštaju između 15 i 20 KM. Naravno, govorimo o očišćenom orahu, jezgri.

Munib Kazagić, predsjednik Udruženja poljoprivrednika Goražda, rekao nam je da su ipak cijene sada pristupačnije nego ranije.

– Oko Bajrama je uvijek više potražnje. Ja više nemam svojih oraha, uništili su mi 13 stabala, ali me ljudi još zovu da me pitaju za orahe, stalne mušterije. Narod uzima orahe, prave kolače. Mnogo i slastičari kupuju. Opala je moć kupovine, inače, i u slastičarnicama i svugdje. Manje se svega traži, pa je samim tim i cijena malo drugačija – kazao nam je Kazagić.

I na platformi OLX.ba pronašli smo oglase o prodaji oraha, kako jezgre tako i onih u ljuskama. Dok neočišćeni proizvod košta svega nekoliko maraka po kilogramu, cijena jezgre kreće se od 13 do 20 KM.

Najskuplje Sarajevo

S obzirom na tempo života kojim živimo, mnogi ne stignu u svom domu napraviti baklavu, zbog čega smo provjerili i koliko bi u slastičarnama platili za tu poslasticu.

U nekoliko bosanskohercegovačkih gradova poput Sarajeva, Mostara, Tuzle, Zenice i Bihaća pretežno slastičari prodaju baklavu na komad. U svakom od njih osim Sarajeva cijena je 2,5 KM, dok glavni grad BiH opet prednjači u cijenama – komad baklave košta 4 KM!

Što znači da u Sarajevu za 10 komada trebate platiti 40 odnosno 80 KM za 20 komada, dok u drugim gradovima od 25 do 50 KM.

U Tuzli možete naručiti i više komada baklave po nižoj cijeni. Kako su nam iz jedne slastičarnice rekli, prave „pakete“ koji koštaju 15, 20, 25 i 30 KM.

– Za 20 KM se dobiju 24 manje baklave – rečeno nam je.

Kilogram 60 KM

U BiH, posebno u Sarajevu, sve su rasprostranjenije i druge vrste baklava kojima glavni sastojak nisu orasi. Tako imamo ovaj kolač od pistacija, lješnika, badema… Što, naravno, i povećava njihovu cijenu. Tako u jednoj sarajevskoj slastičarnici kilogram baklave od pistacija košta 60 KM.

Cijene jufke, šećera, maslaca

2,65 do 3,25 KM košta jufka od 500 grama.

2,15do 2,60 KM košta kilogram sitnog šećera.

4,35do 8,35 KM košta 250 grama maslaca.

Avaz

VIJESTI

MARKETING

SERVISNE INFORMACIJE