Ponedjeljak, 12 Maja, 2025

Kako ostvariti pravo na novčanu naknadu zbog prestanka radnog odnosa

Kada osoba ostane bez posla, a nije svjesno doprinijela prestanku radnog odnosa, zakon u Bosni i Hercegovini omogućava pravo na novčanu naknadu za vrijeme nezaposlenosti. U Federaciji BiH, to pravo se ostvaruje putem kantonalnih službi za zapošljavanje.

Ko ima pravo na novčanu naknadu?

Pravo na novčanu naknadu ima nezaposlena osoba koja je radila najmanje osam mjeseci, bilo neprekidno ili s prekidima, u posljednjih 18 mjeseci. Zahtjev se podnosi u općinskom birou u mjestu prebivališta i to u roku od 30 dana od trenutka prestanka radnog odnosa ili odjave samostalne djelatnosti.

U tom postupku, osoba prilaže radnu knjižicu, odjavu iz Porezne uprave (obrazac JS 3100) i rješenje o prestanku radnog odnosa s jasno navedenim razlogom. Ostale pojedinosti u vezi s dokumentacijom provjeravaju se kod stručnog saradnika u birou.

Kada služba zaprimi zahtjev, donosi se rješenje na osnovu Zakona o posredovanju u zapošljavanju i materijalnoj sigurnosti nezaposlenih. Pri tom se u obzir uzima i dužina prethodnog radnog staža. Godinom rada se smatra period od 12 mjeseci, a ukoliko je osoba radila kraće od punog radnog vremena, to se preračunava na puno radno vrijeme.

Naknada se određuje u iznosu od 40% prosječne neto plaće isplaćene u Federaciji BiH u tri mjeseca prije prestanka radnog odnosa. Početkom 2025. godine ta prosječna plata iznosila je 1525 KM, pa je novčana naknada iznosila oko 610 KM mjesečno.

Koliko traje naknada?

Trajanje naknade zavisi od dužine staža: od tri mjeseca za osobe koje su radile kraće od pet godina, pa sve do 24 mjeseca za one s preko 35 godina staža. Ako osoba iskoristi pravo na naknadu do kraja, za novo ostvarivanje tog prava računa se samo rad nakon isteka prethodnog perioda.

Ukoliko se osoba ponovo zaposli, pa ostane bez posla prije isteka perioda na koji je imala pravo, naknada se može nastaviti isplaćivati za preostali period, ako je to za nju povoljnije. Također, moguće je tražiti isplatu cijele naknade unaprijed, u svrhu pokretanja vlastite djelatnosti ili osnivanja privrednog društva.

Kada osoba nema pravo na ovaj vid podrške?

Postoje i situacije kada osoba nema pravo na ovu podršku. Ako je neko svjesno doprinio prestanku zaposlenja ili je dobrovoljno napustio posao bez opravdanog razloga, gubi mogućnost da koristi ovu vrstu pomoći. Ipak, zakon prepoznaje ozbiljne razloge kao što su zlostavljanje na radnom mjestu, diskriminacija, narušeni uslovi rada ili pritisci zbog sindikalnog angažmana.

Isplata naknade može biti prekinuta, na primjer, za vrijeme odsluženja vojnog roka ili tokom izdržavanja kazne zatvora duže od šest mjeseci. Nakon prestanka tih okolnosti, naknada se može nastaviti, pod uslovom da se osoba prijavi službi za zapošljavanje u roku od 30 dana.

Ako osoba ne prijavi promjene koje utiču na pravo na naknadu ili je pravo ostvarila na osnovu netačnih podataka, dužna je vratiti sredstva. Sve promjene koje bi mogle uticati na prava, nezaposlena osoba mora prijaviti u roku od 15 dana.

Za podnošenje zahtjeva potrebno je priložiti kopiju rješenja o prestanku radnog odnosa, kopiju obrasca JS 3100 iz Porezne uprave, te potvrdu o uplaćenim doprinosima.

Koja dokumentacije je potrebna?

Potrebna dokumentacija za podnošenje Zahtjeva za novčanu naknaduje Odluka/Rješenje o prestanku radnog odnosa (kopija), zatim odjava iz Porezne uprave/Obrazac JS 3100 (kopija), potvrda o uplaćenim doprinosima, potvrdu možete preuzeti na LINKU

Također, na dostupnom linku možete preuzeti i sve potrebne Instrukcije za ostvarivanje prava na novčanu naknadu za vrijeme nezaposlenosti, te izmjene i dopune Instrukcije kao i izmjene Instrukcije za novčanu naknadu od 13. marta 2023. godine. RTV SLON

VIJESTI

Najnovije vijesti