Petak, 3 Maja, 2024

Danas je Međunarodni dan dječijih prava

 U svijetu se danas obilježava Međunarodni dan djeteta, čiji je cilj da podsjeti i senzibiliše javnost o potrebi zaštite djece i maloljetnika od zloupotrebe, nasilja i raznih oblika diskriminacije. Ovaj značajan datum proglašen je 20. novembra 1954. u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija. Pet godina kasnije, 20. novembra 1959., Ujedinjene nacije su usvojile Deklaraciju o pravima djeteta, a 30 godina potom i Konvenciju o pravima djeteta, koju je prihvatila i Bosna i Hercegovina.

djeca

U Konvenciji se navode, prije svega, obaveze odraslih u odnosu prema djetetu kao i o obavezama brojnih društvenih činilaca u vezi s zaštitom djeteta. To je prvi dokument u kojem se djetetu pristupa kao subjektu s pravima, a ne samo kao osobi kojoj je potrebna posebna zaštita.

Za razliku od Deklaracije o pravima djeteta (1959.) koja ima moralnu snagu, Konvencija o pravima djeteta je pravni akt koji ima snagu zakona i obavezuje stranke na pridržavanje njenih odredbi i uključuje pravo nadziranja primjene u državama koje su ju prihvatile i ratifikovale.

Kroz Milenijumske ciljeve razvoja svjetski lideri su 2000. godine kao teme istakli smanjenje siromaštva, zaustavljanje širenja HIV-a i side, kao i pružanje univerzalnog osnovnog obrazovanja. Kao rok za dostizanje tih ciljeva navedena je 2015. godina. UNICEF ističe da se šest od osam Milenijumskih ciljeva direktno odnosi na djecu, a njihovo ostvarenje trebalo bi da donese značajna poboljšanja kvaliteta njihovog života.

Svjetski dan djeteta nije samo dan za slavlje, već i način da se podigne nivo svijesti o djeci širom svijeta koja trpe nasilje, eksploataciju i diskriminaciju. U nekim zemljama djeca su prisiljena da rade, učestvuju u oružanim sukobima, žive na ulici, izložena su zbog religije, kao manjina, ili zbog invaliditeta.

VIJESTI

Najnovije vijesti