Za vrijeme pandemije TikTok je privukao veliki broj novih korisnika, pa je mreža prešla brojku od dvije milijarde preuzimanja, a posebno su se popularnima pokazale kratke snimke raznih savjeta i ‘trikova’. Na toj se platformi tako, uz sve ostale, svakodnevno objavljuju i hrpe beauty trikova – posebno onih za njegu kože – no nije baš uvijek lako razlučiti što ima smisla isprobati, a čega se bolje kloniti jer je osim što ne djeluje, potencijalno i štetno ili opasno.
Zato je kozmetička dermatologinja dr. Michele Green za portal MSN.com za žene koje ne žele da im koža lica odaje godine nabrojala par najčešćih mitova vezanih za bore koje svakodnevno čuje – a za koje kaže kako je vrijeme da se prestanu širiti.
Ako je vrijeme oblačno, ne trebamo kremu s UV zaštitom
Bez obzira na to kakvo je vani vrijeme ili koje je doba godine, kao i na to koliko vremena namjeravate biti vani, nanošenje barem jednog sloja kreme s SPF faktorom je nužno – pogotovo vam je cilj spriječiti stvaranje novih bora.
Prema dr. Green, izlaganje UV zrakama sunca (čak i kroz prozor ili u oblačnim danima) može uzrokovati starenje kože, bore, pjege, pigmentacijske mrlje, ali i rak kože.
Masna koža ima prirodnu zaštitu od bora.
Bore nastaju i na masnijoj koži, zbog gubitka kolagena koji je odgovoran za njenu elastičnost, zategnutost i čvrstoću. Ljudi koji imaju višu razinu testosterona uglavnom imaju i masniju, deblju kožu, no količina proizvedenog sebuma i proizvodnja kolagena nisu povezane.
Kad se bore jednom pojave, više nema povratka
To što netko već ima bore ne znači da ne može pokušavati spriječiti nastanak novih, kaže dr. Green.i dodaje kako danas postoji nekoliko učinkovitih načina – tretmana i proizvoda – koji mogu kožu pomladiti kožu i na njoj usporiti pojavu bora, te ublažiti već postojeće – poput na primjer neinvazivnog tretmana pomlađivanja Thermage, dermatoloških tretmana Fraxel laserom ili Microneedlingom tretmanom koji se može raditi kod dermatologa, u salonu ali i oprezno kod kuće, a u kojem se koža bode sitnim iglicama što potiče proizvodnju kolagena.
Barem do sredine 30-ih je prerano za ‘borbu’ s borama injekcijama botoxa
Dr. Green kaže da nikad nije prerano za sprječavanje pojave bora, a injekcije botoksa se u dermokozmetici često se koriste i preventiv – S njima možemo ‘zamrznuti’ neko područje i prije nego se bore počnu stvarati, a to se radi s malim količinama botoxa što se naziva i ‘dječji botoks’ – objasnila je dermatologinja.