Putovanja u zemlje Evropske unije više neće biti jednostavna kao do sada. Građani Bosne i Hercegovine, zajedno s državljanima još 58 zemalja koje su trenutno izuzete od viznog režima, od 2026. godine morat će ispunjavati nove uslove pri prelasku granice.
Naime, Evropska unija od oktobra 2025. počinje s postepenom primjenom novog sistema ulaska/izlaska (EES), dok će od kraja 2026. stupiti na snagu ETIAS odnosno elektronski sistem za odobravanje putovanja.
Sistem EES znači kraj čekanja na pultu i pečatiranja pasoša. Kao zamjena tome, svaki putnik izvan EU uključujući i građane Bosne i Hercegovine biti će evidentiran putem biometrijskih podataka. To uključuje uzimanje otisaka prstiju i skeniranje lica.
Svaki ulazak i izlazak biti će zabilježen kao i broj dana koje građani budu proveli u šengenskoj zoni a to je sve s ciljem praćenja boravka i sprečavanja ilegalnog zadržavanja u Evropskoj uniji.
U prvim mjesecima primjene, sistem će raditi bez biometrije ali već od januara iduće godine sve članice EU biti će u obavezi da koriste EES i to u punom kapacitetu.
ETIAS: elektronska dozvola bez koje nema putovanja
Nakon što sistem EES bude potpuno implementiran na snagu će stupiti Evropski sistem za informacije o putovanjima i odobrenjima ili skraćeno ETIAS.
Prema procjenama Evropske komisije ova promjena će se desiti u posljednjem kvartalu 2026. godine s tim da će zahtjev za dozvolu postati obavezan najkasnije do 2027. godine.
Ono što se izdvaja u ovom sistemu jeste to što će građani Bosne i Hercegovine putem mobilne aplikacije ili online formulara moći podnijeti zahtjev za putovanje. ETIAS dozvola koštat će 7 eura i važit će tri godine. Dozvola će biti neophodna za svaki kratkotrajni boravak, odnosno 90 dana i to u bilo kojoj od 30 zemalja članica šengenskog prostora.
Građani/putnici koji su mlađi od 18. godina morat će popuniti prijavu ali neće plaćati taksu, dok će oni koji prođu sigurnosne provjere dobiti odobrenje elektronskim putem u roku od nekoliko minuta.
Povećanje bezbjednosti u Evropskoj uniji
Glavni cilj oba ova sistema odnsno i EES i ETIAS jeste povećanje bezbjednosti u Evropskoj uniji, kontrola migracija i sprečavanje zloupotrebe boravišnih prava.
Građani bi trebali također znati da ovo podrazumijeva i više dokumentacije, odnosno više papirlogoije, tehničkih procedura i potencijalnih problema za putnike koji ili nisu informisani ili se ne pripreme na vrijeme.
U prijelaznom periodu, tokom prvih šest mjeseci primjene ETIAS-a, dozvola neće biti obavezna, ali se putnicima preporučuje da je nabave kako bi izbjegli zadržavanja i komplikacije na granici.
Bosna i Hercegovina se nalazi na listi zemalja čiji građani trenutno mogu putovati u EU bez vize, ali od 2026. godine više neće biti moguće preći granicu bez prethodne elektronske registracije.
Ova pravila odnose se i na zemlje regiona poput Srbije, Crne Gore, Albanije i drugih koje su izuzete od viza, ali nisu članice EU. RTV SLON