Dokumenti Bundestaga od 22. maja 2025. godine, govore da će Bundeswehr nastaviti učestvovati u operaciji EUFOR Althea u Bosni i Hercegovini. koju predvodi Evropska unija .
Ovo je prijedlog koji je podnijela Savezna vlada (21/228), o kojem je Parlament prvi put raspravljao u četvrtak, 22. maja 2025. godine. Nakon rasprave, prijedlog je upućen odborima. Odbor za vanjske poslove će preuzeti vodeću ulogu u daljnjim raspravama.
Prijedlog savezne vlade
Mandat, koji je Bundestag odobrio u junu 2024. godine, ističe 30. juna 2025. godine. Predviđa raspoređivanje do 50 vojnika. Planirani zadaci uključuju podršku i koordinaciju obuke bosanskih oružanih snaga, pomoć u stvaranju sigurnog okruženja, te obavljanje zadataka komandovanja, veze, savjetovanja, praćenja i podrške.
Prema navodima njemačke vlade, centralni zadatak misije Eufor Althea je podrška tekućoj i do sada uspješnoj implementaciji Dejtonskog mirovnog sporazuma iz 1995. godine.
“Težnje za autonomijom u entitetu RS sve više potkopavaju funkcionalni integritet cijele države“, piše njemačka vlada. Ono što stvari pogoršava jeste to što politički okvir karakteriše duboko podijeljen politički sistem. To je uključivalo „ranjivost na blokade”, nisku otpornost državnih institucija i “politiku pretežno organiziranu duž etničkih linija” i, posljedično, ranjivost na vanjske pokušaje destabilizacije.
“Provođenje političkih i socioekonomskih reformi neophodnih za pristupanje EU zahtijeva ne samo političku volju, već i stabilnu sigurnosnu situaciju”, tvrdi njemačka vlada. Operacija EUFOR ALTHEA igra važnu ulogu u održavanju sigurnog i stabilnog okruženja kroz uvjeravanje i odvraćanje.
Mandat je ograničen do kraja juna 2026. godine. Pravna osnova je nekoliko rezolucija Vijeća sigurnosti Ujedinjenih nacija, a najnovija je 2757 (2024), Zajednička akcija Vijeća EU iz 2004. godine i Aneksi 1-A i 2 Dejtonskog mirovnog sporazuma. Savezna vlada procjenjuje dodatne troškove zbog raspoređivanja na oko 11,6 miliona eura.