Ponedjeljak, 14 Jula, 2025

Počele aktivnosti na implementaciji Evropske zdravstvene ankete (EHIS) u Federaciji BiH 2025./2026.

U Federaciji Bosne i Hercegovine započele su aktivnosti na provođenju istraživanja “Evropska zdravstvena anketa” (EHIS) koja se provodi u svrhu dobivanja informacija o zdravlju stanovništva i korištenju zdravstvene zaštite i usluga u zdravstvu.

Implementacija Evropske zdravstvene ankete (EHIS) u Federaciji BiH omogućuje sakupljanje podataka u skladu sa međunarodno preporučenim indikatorima EUROSTAT-a, što za Federaciju BiH predstavlja relevantnu osnovu za nastavak periodičnih istraživanja u narednom periodu i komparaciju dobijenih podataka sa zemljama u EU.

U Federaciji BiH će se 2025. i 2026. godine po prvi puta provesti Evropska zdravstvena anketa. Federalno ministarstvo zdravstva i Svjetska banka u BiH, uz podršku Evropske komisije i Švicarske agencije za razvoj i saradnju, inicirali su aktivnosti na pripremi metodologije EHIS istraživanja, za koju je angažovan Zavod za javno zdravstvo Federacije BiH.

Tim povodom, Zavod za javno zdravstvo FBiH je 10. jula ove godine bio domaćin konsultatitvnom sastanku na kojem su učestvovali članovi istraživačkog tima Zavoda za javno zdravstvo Federacije BiH, Federalnog ministarstva zdravstva, Svjetske banke u BiH, Federalnog zavoda za statistiku i Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.

Drugim programskim zajmom za razvojnu politiku zdravstvenih sektora za Bosnu i Hercegovinu, vrijednim 75 miliona američkih dolara, Svjetska banka je nastavila podržavati Bosnu i Hercegovinu u jačanju zdravstvene zaštite.

Istraživanje “Evropska zdravstvena anketa” (EHIS), po riječima Zuhre Osmanović Pašić iz Svjetske banke u BiH, jako je važna aktivnost.

– Na istoj aktivnosti radimo i sa Republikom Srpskom. Nadamo se da će ovaj rad u konačnici dovesti i do usaglašene metodologije, što bi bio najbolji scenarij. U svakom slučaju, istraživanje će doprinijeti rezultatima koji će se moći koristiti za donošenje boljih politika u sektoru zdravstva – poručila je ona.

Direktor Zavoda za javno zdravstvo FBiH Siniša Skočibušić je podsjetio da je zadnje istraživanje rađeno 2012. godine i dalo je svoje rezultate, ali od tada do danas bilo je značajnih političkih, društvenih i populacijskih promjena.

– Zato će nam Europska zdravstvena anketa dati nove, svježe i tačne podatke i pokazatelje kakvo je trenutno stanje kako bi bolje razumjeli izazove s kojima se suočavamo u zdravstvenom sektoru i da usmjerimo naše napore ka postizanju boljeg zdravlja za sve. Uvjeren sam da će ovo istraživanje biti jedan novi korak da dobro pripremimo kapacitete i ljude kako bi, kada budemo zakonski obvezni, na pravi način radili ovo istraživanje – istakao je Skočibušić.

Pomoćnica direktora za medicinske poslove i voditeljica Sektora javnog zdravstva Aida Ramić Čatak smatra da je implementacija Evropske zdravstvene ankete u FBiH od velikog značaja.

Istraživanjem će biti sakupljeni podaci neophodni za analizu zdravstvenog stanja stanovništva Federacije BiH, sa identifikacijom vodećih faktora rizika po zdravlje, zdravstvenih potreba i korišćenja zdravstvene zaštite u populaciji stanovništva 15 i više godina.

Također su neophodni i za sakupljanje pokazatelja relevantnih za definiranje mjera za unapređenje zdravstvenog stanja stanovništva i zdravstvene zaštite u Federaciji BiH te sakupljanje pokazatelja relevantnih za definiranje smjernica i prioriteta za kreiranje preventivno-promotivnih programa u zdravstvenom sektoru u Federaciji BiH, saopćeno je iz Zavoda za javno zdravstvo FBiH.

RTVTK

VIJESTI

Reklama

VELAS Mjenjacnica Srebrenik

MARKETING

SERVISNE INFORMACIJE