Subota, 12 Jula, 2025

Trideset godina poslije, “Srebrenički inferno” Džemaludina Latića kao opomena i zavjet

U znak sjećanja na tridesetu godišnjicu genocida u Srebrenici, u sarajevskoj Vijećnici će danas, 10. jula 2025. godine s početkom u 16 sati biti upriličeno otvaranje izložbe “Underground – Pod zemljom”, kao i promocija novog izdanja „Srebreničkog inferna“ Džemaludina Latića.

„Srebrenički inferno“ je poetsko-meditativno djelo u formi rekvijema koje je postalo jedno od najvažnijih književnih svjedočanstava o genocidu u Srebrenici. Autor kroz snažan, emotivan i simboličan jezik donosi bol, patnju, ali i duh otpora i dostojanstva žrtava. Knjiga je kroz godine izvođena kao scensko-muzička predstava i prevedena na više jezika, a njeno novo, peto izdanje bit će premijerno predstavljeno upravo u okviru ovogodišnjeg obilježavanja. Vizuelni identitet ovog poetsko-meditativnog remek-djela, izrađen od strane grafičkog dizajnera Harisa Jusovića, nosi svu težinu boli pretočenu u simboliku naslovnice.

Posebnu vrijednost ovom djelu daje i priznanje njegovih savremenika, među kojima se ističe i akademik Abdulah Sidran, koji je napisao:

„Višestruka je moja fasciniranost Srebreničkim infernom Džemaludina Latića. Stotinu sam puta, nakon jula 1995. godine, ustuknuo, prepadnut, pri pomisli da nešto od nepojmljive tragedije Srebrenice pokušam pretvoriti u stihove, sliku, dramu, film – pa odustajao kao što se odustaje od kakvog bogohulnog čina ali otkuda mu smjelost, otkuda umijeće, da jedan kolektivni vrisak, opći plač, svenarodno jecanje – pretvara u klasičnu, evropsku (zapadnoevropsku, latinsku!) danteovsku tercinu? Trebat će nekoliko decenija da bošnjački narod u svoja njedra primi ono što je iz njegovih njedara izišlo: Srebrenički inferno Džemaludina Latića.“

Kroz izložbu „Underground – Pod zemljom“ i promociju „Srebreničkog inferna“ u partnerstvu sa BH Telecom-om, organizatori pozivaju na kolektivno sjećanje, suosjećanje i odgovornost prema žrtvama i njihovim porodicama, kao i na kontinuiranu borbu protiv negiranja genocida.

Džemaludin Latić je ugledni bosanskohercegovački pjesnik, esejist, profesor i akademik. Njegov književni i akademski opus značajno doprinosi razumijevanju savremene bošnjačke i islamske misli, a svojim djelima – naročito „Srebreničkim infernom“ – ostavlja dubok trag u kulturi pamćenja i borbi protiv zaborava zločina genocida.

Ovim događajem, Sarajevo i Bosna i Hercegovina još jednom šalju snažnu poruku da se istina i pravda moraju njegovati, prenosit će se budućim generacijama i čuvati kao stub trajnog mira.

VIJESTI

Reklama

VELAS Mjenjacnica Srebrenik

MARKETING

SERVISNE INFORMACIJE