Centralna izborna komisija (CIK) Bosne i Hercegovine zakazala je za sutra svoju 39. sjednicu a jedna oječ d tačaka dnevnog reda je i nazvana “Predsjednik Republike Srpske”.
Naime, riječe je o oduzimanju mandata entitetskom predsjedniku Miloradu Dodiku koji je pravosnažno osuđen na godinu dana zatvora i šest godina zabrane obavljanja službene dužnosti za nepoštivanje odluka visokog predstavnika u BiH.
CIK je nakon oduzimanja mandata Miloradu Dodiku, dužan da u zakonsmom roku od 90 dana raspiše izbore za novog predsjednika Republike Srpske.
Dodik je ranije izjavio da neće dozvoliti vanredne izbore u Republici Srpskoj, što također spada u krivično djelo.
Podsjetimo, Centralna izborna komisija oglasila se i juler saopćenjem u kojem su naveli da provode svoje redovne aktivnosti, a od kojih je jedna i pokretanje postupka utvrđivanja prestanka mandata izabranim zvaničnicima kako je to propisano Izbornim zakonom BiH.
“Na osnovu zakonskih procedura i sudske prakse, Centralna izborna komisija BiH će postupati i u slučaju Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske”, naveli su.