Subota, 27 Aprila, 2024

Košarkašice BiH izgubile od Sjeverne Makedonije

Košarkašice Sjeverne Makedonije pobijedile su u KSC Ilidža u petom kolu kvalifikacija za Evropsko prvenstvo favorizovanu selekciju Bosne i Hercegovine rezultatom 68:66 te su tako šanse našeg tima za plasman na Eurobasket svele na minimum.

Gostujući tim je od početka utakmice imao prednost, dok se naše košarkašice nisu najbolje snašle na otvaranju susreta. U jednom trenutku prve četvrtine Makedonke su vodile i 11 poena razlike, dok je prva dionica meča završena rezultatom 10:15.U istom ritmu se igralo i u drugoj četvrtini. Naš tim jednostavno nije uspijevao napraviti neku veću seriju s kojom bi prišao Makedonkama pa je prvo poluvrijeme okončao sa zaostatkom od četiri poena.

U trećoj četvrtini naša selekcija i prvi put dolazi do vodstva, ali su Makedonke ponovo dodale gas i uoči posljednje dionice rezultat je bio 49:43 za gostujuću ekipu.

Uslijedila je prava drama u završnici meča koja je pripala gostujućoj selekciji nakon velikog preokreta jer je BiH nekoliko minuta prije kraja imala solidnu prednost. Izabranice Gorana Loje su tako doživjele neočekivan poraz od slabašnog protivnika koji nije pobijedio 10 godina.

Najbolja u reprezentaciji BiH bila je Hurt s 21 poenom i 14 skokova, a podršku je imala u Zubac koja je imala 15 poena. Trajčevska je bila najbolja kod Makedonki sa 17 poena.

BiH se nalazi na trećem mjestu u grupi s dvije pobjede i tri poraza, dok je Sjeverna Makedonija na posljednjoj poziciji s omjerom 1-4. U posljednjem kolu, već u nedjelju, naš tim igra protiv Njemačke također na Ilidži, dok će Sjeverna Makedonija ugostiti prvoplasiranu Belgiju. Za drugo mjesto potrebna nam je pobjeda protiv Njemačke od 40 poena razlike i više. Naime, Njemačka je trenutno druga s omjerom pobjeda i poraza 3-2, ali ima i veliku pobjedu protiv našeg tima u prvom susretu odigranom u Njemačkoj od 39 poena razlike.

Na Evropsko prvenstvo će se direktno plasirati prvoplasirana selekcija iz grupe, a plasman će ostvariti i četiri najbolje drugoplasirane selekcije iz osam grupa.