Petak, 3 Maja, 2024

Uvjerljiva pobjeda košarkaša protiv Mađarske, u polufinalu pretkvalifikacija za OI protiv Izraela

Košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine u Gljivicama je sinoć deklasirala selekciju Mađarske rezultatom 103:78.

Pobjedom u trećem kolu grupne faze pretkvalifikacija za Olimpijske igre, Zmajevi su se plasirali u polufinale turnira, gdje ih čeka okršaj s Izraelom.

Fantastično su Zmajevi ušli u meč i pogocima Nurkića i Muse poveli 5:0, a potom se pomenutom dvojcu priključio i Garza, koji nam donosi velikih 13:3.

Nije mogla Mađarska zaustaviti dominaciju BiH, blistao je Musa i Zmajevi su stigli od ogromnih 26:8.

Nakon osam minuta igre Musa pogocima s linije slobodnih bacanja donosi našem timu +20 (31:11). Na kraju prve dionice bilo je 36:16.

U drugoj četvrtini je BiH demonstrirala i briljantnu odbranu, Mađari nisu imali rješenja i prednost našeg tima je nezaustavljivo rasla. Nakon petnaestak minuta rezultat je bio nevjerovatnih 51:22, a onda pogotkom Garze idemo na +31 (53:22).

Na odmor između dva poluvremena otišlo se s rezultatom 57:28.

Nije se puno toga mijenjalo u nastavku meča. BiH je održavala prednost od oko trideset poena i Mađarska nije imala šanse da ugrozi pobjedu Zmajeva.

Sredinom treće dionice bh. košarkaši prave nekoliko vezanih grešaka i poklanjaju lake poene Mađarskoj, ali slično je bilo i na drugoj strani pa se to nije osjetilo na rezultatu.

Selektor Bećiragić je u posljednjih deset minuta priliku dao igračima s manjom minutažom, koji su priveli meč kraju bez problema.

Završilo je 103:77 u korist Bosne i Hercegovine.

Musa je meč završio s 26 poena, 7 asistencija i 2 ukradene lopte, Alibegović je dodao 14 koševa, a Nurkić 12 poena i 10 skokova.

Kod Mađarske je s 21 ubačajem najbolji bio Perl.

Ovim trijumfom u grupi B evropskog dijela pretkvalifikacija osvojili smo drugo mjesto, te ćemo u polufinalu turnira igrati protiv Izraela 18. avgusta u 20:30 sati. U drugom polufinalu sastat će se Poljska i Estonija. Pobjednici ovih duela će igrat finale turnira 20. avgusta.

Samo će se pobjednik plasirati na glavni kvalifikacijski turnir za plasman na Olimpijske igre.