Subota, 27 Aprila, 2024

Slovenci i dalje u šoku. Igrači optužuju stručni štab: “Nismo se spremili za BiH”

U Sloveniji se ne stišava bura nakon šokantnog poraza od reprezentacije Bosne i Hercegovine (93:97) u trećm kolu Eurobasketa.

Selektor aktuelnih evropskih prvaka Aleksandar Sekulić krivca za poraz pronašao je u lošoj odbrani.

“BiH je zasluženo pobijedila. Odigrali su odličnu utakmicu, ali mi nismo bili pravi od prve minute. Od početka smo im dali previše prostora, nismo bili dovoljno agresivni u odbrani pa su se njihovi igrači razigrali i počeli zabijati iz svih pozicija.

Ušli previše pospani

U drugom poluvremenu nismo zatvorile prostor pod našim obručem i na kraju je poraz bio neizbježan. Nadam se da ćemo nešto naučiti iz ovog poraza, jer nas u utorak čeka još jedan teška utakmica protiv domaćina prvenstva koji su u odličnoj formi.

Reprezentativac Slovenije Edo Murić čak je dao naslutiti da su slovenski igrači barem malo podcijenili bh. igrače:

“Ušli smo u utakmicu previše pospani, jer smo očito mislili da će BiH pobijediti samu sebe. Bili su bolji i zasluženo osvojili dva boda, ali vidjeli smo, da nam fali još dosta stvari.

Bolje da smo to shvatili sada nego u eliminacijskim borbama. Tako da znamo recept, jedva čekam utakmice s Njemačkom i Francuskom da vidimo jesmo ili nismo pravi.”

Njegov saigrač Klemen Prepelič je, pak, razlog poraza vidio u tome što su se jako loše pripremili za utakmicu – kako igrači, tako i, rekao je naglas, stručni štab.

“Loš početak bio je uvod u poraz. Bosanci su počeli vjerovati nakon što su poveli sa 8:0. U nekim trenucima smo preuzimali inicijativu, vodili sa nekoliko koševa, ali smo se previše oslanjali na individualna rješenja.

Protivnik je to znao iskoristiti i zasluženo pobijedio. Poraz nije alarmantan, više me brine naša igra. Morat ćemo zbiti redove i pripremiti se za sljedeću utakmicu. Očito, ni igrači ni stručni štab nisu bili spremni za protivnika”, rekao je iskusni bek.

“Pitajte selektora”

Nakon utakmice mnoštvo novinara pitalo se što je s prepoznatljivom slovenskom igrom. Što se dogodilo Luki Dončiću?

Jedan od rijetkih raspoloženih za izjavu bio je zlatni kapiten Goran Dragić koji je igrao manje u drugoj i trećoj četvrtini, iako je uz Vlatka Čančara bio ključni igrač Slovenije.

A što je Gogi odgovorio na pitanje zašto nije igrao drugu i treću četvrtinu?