Nedjelja, 19 Maja, 2024

Rukometna reprezentacija BiH pobijedila Češku i plasirala se na Evropsko prvenstvo

Rukometna reprezentacija BiH plasirala se na Evropsko prvenstvo po prvi put u svojoj historiji.

BiH je sinoć u Ostravi slavila protiv Češke rezultatom 24:23.

Utakmica sa Česima cijelim tokom bila je neizvjesna, reprezentacije su se smjenjivale u vodstvu, a koliko je bilo tijesno na terenu najbolje govori podatak da su Česi tek u 54. minuti imali rekordnu prednost od dva gola razlike. Ipak, serijom od 3:0 BiH je došla do preokreta(21:22), da bi potom Česi izjednačili na 22:22. U 28. minuti Prce pogađa sa sedmerca za 22:23, da bi Petrovsky izjednačio na 23:23. Čedrtedeset sekundi prije kraja utakmice Ivan Karačić pogađa za 23:24, a Česi ne koriste zadnji napad na utakmici.

Najefikasniji u redovima BiH bio je Nikola Prce sa 10 postignutih pogodaka, dok je sa druge strane Leoš Petrovsky postigao sedam pogodaka.

BiH je u grupi završila na trećoj poziciji sa osam bodova, koliko su imali Bjelorusija i Češka, ali na EP odlazi kao jedna od četiri najbolje trećeplasirane ekipe. “Zmajevi” su u poretku trećeplasiranih reprezentacija bili najbolji.